Mavi Kurdele Sırrı: UÇİM

Yorum yapılmamış

UCİM Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı İle Mücadele Derneği, İzmir’de 6 kız çocuğunu istismar eden okul müdürü olayını ifşa ederek, davanın sonucunda müdürün 82 yıl hapis cezası almasını sağlayan Saadet Özkan ve Yücel Ceylan tarafından kurulan bir iyilik hareketidir. Genel Başkanımız Saadet Özkan Melanie Trump tarafından “Uluslararası Cesur Kadın Ödülü’ne” layık görülmüş, Türkiye’de ve dünyada çocuk istismarına sessiz kalınmayacağını duyurmuştur.

UCİM, Türkiye’de 55 ilde yapılanmış 50.000 aşkın üyesi ve 600’ün üzerinde gönüllü avukatlarıyla çocuk ihmal ve istismarıyla mücadele kapsamında farkındalık eğitimleri, hukuki destek ve rehabilitasyon rehberlikleri ile topluma hizmet vermektedir. Ben de bu derneğin gönüllü avukatlardan birisiyim ve 12 yıldır İstanbul Barosuna kayıtlı olarak avukatlık mesleğini icra etmekteyim. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde 2020 yılı haziran ayında yürürlüğe giren Bilişim Yasasının yasalaşması yolunda aktif görev alarak yasa tasarısı çalışmalarına katıldığım gibi aynı zamanda KKTC UCİM bünyesinde de Hukuk koordinatörlüğü görevini yürütmekteyim.

Çocuk İstismarı ne yazık ki çağlar öncesinden beri toplumların kanayan yarasıdır. Dünya üzerinde bütün ülkelerin başlıca sorunlarından biridir. Keza Türkiye ve KKTC’de de durum böyledir. Fakat Türkiye ile KKTC arasındaki en büyük fark, görünürlük ve bilinirlik açısından oluşmaktadır. Kıbrıs, demografik yapısına bakıldığında küçük bir ülkedir. İstismar olaylarının %90’ının çocukların tanıdığı, bildiği ve hatta aile üyeleri tarafından işlendiği düşünülürse, Kıbrıs’ta bu olayların su yüzüne çıkmadığı, aile içinde halledildiği; bu konuda KKTC’de hiçbir istatistik bulunmamasından da açıkça anlaşılmaktadır. Ne yazık ki Türkiye’de de durum çok farklı olmamakla birlikte; son zamanlarda gerek sivil toplum kuruluşları gerek sosyal medya, bu olayların bilinirliğini gözler önüne sermekte ve Türkiye’de konuşan mağdur çocuk ve aile sayısı gün geçerek artmaktadır.

Yasalar açısından değerlendirmek gerekirse; Türkiye ve KKTC BM Çocuk Hakları sözleşmesini imzalamış iki ülkedir. Türkiye’de son yapılan yargı reformlarıyla birlikte çocuk istismarıyla ilgili önemli gelişmeler kaydedilmiştir. Ama ne yazık ki Kuzey Kıbrıs’ta Çocuk Yasası dahi bulunmamaktadır. Bu konudaki yegâne düzenleme ise; KKTC’nin İngiliz Sömürgesi olduğu 1929 yılında kabul edilmiş olan Fasıl 154 Ceza yasasında yer almaktadır. Bahse konu yasaların en acil şekilde gelişen dünya düzenine göre yeniden düzenlenerek, çağdaş hukuk sisteminin evrensel insan hakları ve özgürlüklerine göre yeniden şekillenmesi gerektiği açıktır.

UCİM olarak en öncelikli faaliyetimiz, farkındalık ve önleme eğitimlerimizdir. 2017 yılında kurulan UCİM Derneği sadece 2 yıl içerisinde 250.000’i aşkın Üniversite öğrencisi başta olmak üzere,  ailelere ve kurumlara Çocuk Hakları, Çocuk Cinsellik ve Mahremiyeti, Çocuk İhmal ve İstismarının Boyutları hakkında bilinçlendirme eğitimleri yapmaktadır. UCİM bu yıl temmuz ayının 2. Haftasında 3.sü düzenlenen “Çocuklar İçin Sol Bileğine Mavi Kurdele tak” etkinliği ile her yıl çocuk istismarıyla farkındalık haftası yaparak ve sosyal mecralarda dikkat çekmektedir.

Kıbrıs’ta daha yolun başındayız, çok işimiz var. Bu konuda öncelikle kişi ve kurumlara eğitim vermek ve bu konuda kişilerin farkındalığını arttırmak istiyoruz. Sonrasında ise KKTC’de de çocuk istismarı ve çocuk ile ilgili konularda yasaların yeniden düzenlenmesi, çocuk ihtisas mahkemelerinin kurulması ve çocukla ilgili suçlarda istatistik toplamak için KKTC UCİM olarak gönüllü görev alan 7 koordinatör arkadaşımız ve üyelerimizle birlikte gereken mücadeleyi yılmadan vereceğiz. “Çocuk susar, sen susma.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Zorunlu alan!
Zorunlu alan!
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü