Direnişin ve özgürlüğün sembolü Mirabel kardeşler

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü, Dominik Cumhuriyeti’nden günümüze ulaşan bir tarihtir. .Bu tarih, üç kız kardeşin bir diktatöre verdiği mücadeleyi anlatır.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü, Dominik Cumhuriyeti’nden günümüze ulaşan bir tarihtir. .Bu tarih, üç kız kardeşin bir diktatöre verdiği mücadeleyi anlatır.
1930’lu yıllarda askeri darbe yaparak iktidara gelen Trujillo, ülkeyi baskı ve diktatörlükle yönetmiştir. Baskının olduğu yerde mutlaka direniş de doğmaktadır. Bu direniş ateşini başlatan Mirabel Kardeşler de hak ve özgürlük talep eden gruplar içerisinde yer almıştır.
Fakat, Trujillo’nun kendisine ve yönetimine karşı gelenlerden kurtulma yolu ise oldukça acımasızdı. Onları ya hapse attırıyor ya da öldürtüyordu. Mirabel Kardeşler’in demokrasi ve insan hakları talepleri, onların Trujillo tarafından pek çok kez hapse gönderilmelerine neden oldu.
Diktatör Trujillo onları hapse göndermekle kalmamış tüm mülklerine de el koymuş ve yaptığı bir halk konuşmasında şöyle demiştir; “Ülkenin en büyük iki sorunu kilise ve Mirabel kardeşlerdir.”
Böylece diktatör, Mirabel Kardeşleri vatan haini ilan etmiş ve kendisini dinlemeye gelen yandaşlarına yapmaları gerekeni açık ve net bir biçimde söylemiştir. Haklı kin ve nefrete teşvik eden bu söylem sonucu, diktatörün yandaşları da hapishanede kocalarını ziyaretten dönen Mirabel Kardeşler’e önce tecavüz etmişler daha sonra da onları öldürerek uçurumdan atmışlardır.
Devlet ve medya ise bu olayın bir trafik kazası olduğunu söylemiştir. Mirabel Kardeşler’in öldürülmesinden yıllar sonra, 1981 yılında, Dominik Cumhuriyeti’nde Latin Amerika Kadın Kurultayı toplanmış ve 25 Kasım’ı Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Uluslararası Dayanışma Günü olarak ilan etmiştir.
Birleşmiş Milletler (BM) ise daha geç bir tarihte, 1999 yılında 25 Kasım’ı Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü ilan etmiştir. Böylece 25 Kasım, Mirabel Kardeşler’in ölümlerini ve onurlu mücadelelerini anma ve kadına yönelik yapılan her türlü şiddetle mücadele etme günü olmuştur.
25 Kasım’ın Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü ilan edilmesinden sonra kadına yönelik şiddet elbette ki durmadı. Ancak bu günün kadınların kendi tarihlerine sahip çıkmaları, Mirabel Kardeşler’in gücünü kendilerinde hissetmeleri ve birlikte örgütlenip kadına yönelik her türlü şiddetin büyük bir insan hakkı ihlali ile ayıbı olduğunu haykırmaları açısından son derece önemli bir gün olmuştur.
Dünya’da ve Türkiye’de her 25 Kasım’da kadın örgütleri çeşitli komiteler kurup, eylem planları hazırlıyorlar ve özellikle kadınlara yasaklanmaya çalışılan sokaklarda kendilerine yöneltilen erkek şiddetini protesto ediyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü