Bilişim Yasası ile KKTC’de ‘künyesiz haber sitelerinin’ sonu gelecek

Yorum yapılmamış

Bilişim Yasası’nın hazırlanmasında ciddi katkıları olan İstanbul Barosu avukatlarından Gürel, bundan böyle künyesiz haber sitelerinin artık varlıklarını sürdüremeyeceklerini, kişileri doğrudan karalamaya yönelik haberlerin de yapılamayacağını, bu durumun da AB yasaları ile uyumlu olduğunu ifade etti.

Kıbrıs Postası – VATAN MEHMET

Geçtiğimiz gün meclisten geçen Bilişim Yasası’nın hazırlanmasında ciddi katkıları olan İstanbul Barosu avukatlarından Begüm Gürel, bundan böyle künyesiz haber sitelerinin artık varlıklarını sürdüremeyeceklerini, kişileri doğrudan karalamaya yönelik haberlerin de yapılamayacağını, bu durumun da Avrupa Birliği yasaları ile uyumlu olduğunu ifade etti.

Ada TV’de konuşan Gürel, “Yasanın 15 maddesi buna değiniyor: Bu basına sansür değil, aksine sorumluluk geliyor. Haber sitelerinin künyesi olacak. Sorumlu kişilerinin adı olacak. Öte yandan bir kişiyi doğrudan karalamak üzere haber yapılamayacak. Yapılan haberin arkasında durulmak durumunda değil mi? Bu açıdan AB yasalarına da uyumlu. BTHK’ya başvuru yapıldığında siteye erişim engellenecek” dedi.

KKTC’de özellikle seçim dönemlerinde açılan ve kişileri doğrudan hedef alan internet siteleri yıllardır dikkat çekiyor. 

https://www.kibrispostasi.com/c35-KIBRIS_HABERLERI/n334953-bilisim-yasasi-ile-kktcde-kunyesiz-haber-sitelerinin-sonu-gelecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Zorunlu alan!
Zorunlu alan!
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü